dabie.pl

Kultura

25 sierpnia Gmina Dąbie podziękowała za tegoroczne plony. Tradycyjnie rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbiu. Tam też poświęcony został dożynkowy chleb upieczony przez Panią Marię Staszewską z mąki z tegorocznych zbiorów.


Następnie prowadzony przez orkiestrę dętą korowód przeszedł pośród wspaniale udekorowanych domów.  Pod sceną  przywitała wszystkich Wójt Gminy  Krystyna Bryszewska. Następnie przekazała głos Starostom tegorocznych dożynek - Panu Piotrowi Dudkowi oraz Annie Rutkowskiej-Walczak. Po tradycyjnych podziękowaniach za pracę rolników  starostowie oraz Wójt Gminy podzielili się chlebem z zebranymi mieszkańcami.


Dzięujemy sołectwom za przygotowanie wspaniałych wieńców oraz stoisk sołeckich. W kategorii tradycyjnej zwyciężył wieniec Sołectwa Gronów, w nowoczesnej natomiast Szczawna.


W tym roku wielkim przebojem dożynek zostało Sołectwo Gronów, które oprócz wygranej w Turnieju Sołectw oraz konkursie wieńcowym, zwyciężyło także w konkursie na najładniejsze stoisko. Mieszkańcy Gronowa podjęli się także organizacji przyszłorocznego Święta Plonów.

 
W czasie Dożynek odbył się jak co roku Turniej Sołectw. Wśród konkurencji znalazły się slalom oponą czy klasyczny rzut beretem. Zwyciężyło Sołectwo Gronów, na drugim miejscu Sołectwo Gola, na trzecim Łagów.
 

Wyniki Turnieju Sołectw
  1   Gronów 
  2   Gola
  3   Łagów 
  4   Lubiatów
  5   Dąbie
  6   Szczawno
  7   Brzeźnica
  8   Trzebule


 

 
Imprezami towarzyszącymi były  turnieje piłki nożnej oraz plażowej.


 Na zakończenie części oficjalnej Wójt Gminy Krystyna Bryszewska wraz z Radnym Województwa Leszkiem Turczyniakiem podsumowała ogłaszone konkursy oraz wręczyła nagrody. Także Sołtys wsi Dąbie Agnieszka Żabka podziękowała za pomoc w organizacji tegorocznych dożynek.
 

Źródło: UG NS
Gminne Święto Plonów